XT Lézeres fém lézervágó gép
Hogyan működik a fémlézeres vágógép a feldolgozás során
Elsőként a fémlézeres vágógép feldolgozási elvét kell bemutatni: a lézer által kibocsátott lézert egy lencse fókuszálja, és a fókuszpontban egy nagyon kis folttá konvergál. A fókuszpontjában lévő munkadarabot egy nagy teljesítményű lézerpont sugározza be, amely 9000 °C feletti helyi magas hőmérsékletet generál.° C, amitől a munkadarab azonnal elpárolog. Ezenkívül segédvágó gázt használnak az elpárolgott fém elfújására, és ahogy a CNC szerszámgép mozog, A vágás céljának eléréséhez.
Nagy keménysége és magas hőmérsékleti ellenállása miatt a magas hőmérsékletű ötvözetek pontosságát nehéz biztosítani lézervágás alkalmazásakor. Ezért az általános acélhoz képest a fémlézeres vágógépek magas hőmérsékletű alumíniumötvözetek feldolgozására való használatának fő nehézségei a következők:
1. Magas munkakeményedési hajlam. Például a GH4169 mátrix keménysége erősítő kezelés nélkül körülbelül HRC37. Fémlézeres vágógéppel történő vágás után körülbelül 0,03 mm-es keményedő réteg keletkezik a felületen, és a keménység HRC47 körülire nő, és a keményedés mértéke akár 27%. A munkakeményedés jelensége nagyban befolyásolja az oxidált hegycsap élettartamát, ami általában erős határkopást eredményez.
2. Az anyag hővezető képessége gyenge. A magas hőmérsékletű ötvözetek forgácsolása során keletkező nagy mennyiségű forgácsolási hőt az oxidációs csúcscsap viseli, a szerszámcsúcs pedig akár 700-9000 vágási hőmérsékletet is visel.℃. Magas hőmérséklet és nagy forgácsolóerő hatására a vágóél képlékeny deformációja, tapadása és diffúziós kopása lép fel.
3. Nagy vágóerő. A magas hőmérsékletű ötvözetek szilárdsága több mint 30%-kal nagyobb, mint a gőzturbinákban általánosan használt ötvözött acélanyagoké. 600 feletti vágási hőmérsékleten℃, a nikkel alapú magas hőmérsékletű ötvözött anyagok szilárdsága még mindig nagyobb, mint a közönséges ötvözött acélanyagoké. A nem erősített magas hőmérsékletű ötvözetek egységnyi forgácsolóereje 3900 N/mm2 felett van, míg a közönséges ötvözött acélé csak 2400 N/mm2.
4. A nikkel alapú ötvözetek fő összetevői a nikkel és a króm, valamint kis mennyiségű egyéb elemet is hozzáadnak, mint például molibdén, tantál, nióbium, volfrám stb. Érdemes megjegyezni, hogy a tantál, a nióbium, a volfrám stb. szintén a fő összetevők a keményötvözetekhez (vagy gyorsacélokhoz) készült oxidációs csapok gyártásához. A magas hőmérsékletű ötvözetek feldolgozása ezekkel az oxidációs csúcsú csapokkal diffúziós kopást és kopást okoz.
A rozsdás vaslemezek közvetlenül vághatók lézervágó géppel
A fémanyagok, például a vaslemezek és a szénacél rozsdája nagyon normális jelenség a párás és forró déli vidékeken. Lehet-e rozsdás lapokat közvetlenül vágni lézervágó géppel? A válasz természetesen: nem.
Mindenki tudja, hogy a lézervágó gépek isteni eszközök a vas sárszerű vágásához, de a lézervágó gépek lézere tehetetlen a rozsdás felületekkel szemben. Mivel a lézer önmagában nem tud fényforrássá válni, hő csak azután képződik, hogy a fémlemez munkadarab felülete elnyeli. A nem rozsdásodott és a már rozsdásodott anyagoknál a lézerelnyelés nagyon eltérő, és a vágási hatás is más.
Ha például egy 5 mm alatti rozsdás lemezt veszünk, az egyenletesen rozsdás lemez egészének levágása jobb vágási teljesítményt eredményez, mint az egyenetlen rozsdás lemezek. Mivel az egyenletesen rozsdásodott lemez egyenletesen nyeli el a lézert, jó vágást végezhet. Egyenetlen felületű rozsdás anyagok esetén az anyag felületi állapotának egyenletesnek kell lennie a vágás előtt. Természetesen, ha a körülmények megengedik, akkor is ajánlott először polírozógépet használni a rozsdamentesítéshez.
Vastagabb rozsdás lemezeknél, ha közvetlenül lézervágó gépet használnak a rozsdás lemez vágására, könnyen előfordulhat, hogy hiányos vágás, rossz vágási minőség, sőt salakfröccsenés is előfordulhat, ami károsíthatja a védőlencsét, vagy akár a fókuszra is fókuszálhat. lencse, ami a kerámia test felrobbanását okozza. Tehát vastag rozsdás anyagok vágásakor a vágás előtt el kell távolítani a rozsdát.